İyi Tarım Uygulamaları

blog-thumb

İyi Tarım Uygulamaları

Günümüz yenilikleri ve teknolojisi tüm sektörlerde olduğu üzere tarım sektöründe de gelişim göstermiştir; bilinen klasik üretim teknikleri yetersiz kalması üzere yeni teknikler geliştirilmiştir.

Bunun üzerine gerek Tarım Sanayi gerekse üretici kısmında yeniliklere ilgi artmış, üretim aşamasında sermaye hareketi üst düzeylere çıkmıştır. Bu yatırımlar sonucunda yüksek standartlarda teknolojik üretim bölgeleri kurulmuştur. Ve gıda üretimi günümüzde büyük öneme sahip bir yer almaktadır. Ülkemizde sağlıklı beslenme konusunda dikkatli oluğumuz bu günde insan sağlığına zararı bulunmayan, kimyasal, mikrobiyolojik kalıntı barındırmayan ve fiziksel açıdan takip edilebilen ürünler tercih edilmektedir.

Bu ürünlerin üretimini genişletmek ve üretilen ürünlerin doğru paketlemek, dağıtmak ve uygun pazarsa piyasaya sürmek adına Yeşilmeşe Tarım ürünleri olarak büyük sorumluluklar altına girmiş bulunmaktayız. Bugün tüm dünya üzerinde Tarımsal gıdaların güvenliğinin sağlanması ve ürünlerin üretim, dağıtım, paketleme evrelerini takibi çok önemli bir hal almıştır. Bu konu altında firma olarak günümüzde bilinen adı ile İyi Tarım uygulamalarını uygulayarak pazar içerisinde tüketicilerimizin sağlığını düşünmekteyiz.

Hatta tüketicilerimiz sofralarına gelen bu tarımsal ürünlerin tamamının üretim aşamalarını bilmek istemektedir. Bunun üzerine Yeşilmeşe Tarım olarak tüm üretim evrelerini hatta kullanılan tüm teknikler hakkında püf noktaları kısacası İyi Tarım uygulamalarını internet sitemiz üzerinde sizlere açıyoruz. Son yıllarda üreticinin gerek ihracat gerekse iç pazarda satılan ürünlerde uygulanan bu üretim teknikleri tamamen sağlıklı beslenme kavramını öne sürmektedir.

Rusya ve Avrupa’daki yaş sebze ve meyve pazarının büyük bir kısmına sahip olan perakendeciler, tüketicilerine sundukları yaş sebze ve meyve ürünlerinde , son zamanlarda gündemde olan insan sağlığını tehdit edecek nitelikteki bilinen bazı riskleri minimuma indirgemek amacıyla 1997 yılında EUREP çatısı altında bir araya geldiler.1999 Yılında bugün İyi Tarım Uygulamalarının tamamının temelini oluşturan EUREPGAP standartlarını oluşturdular.

Eurepgap standardı 2007 yılında yeniden düzenlenerek tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilerek ve GLOBALGAP adını verilmiştir.

Ülkemizde de Tarım Bakanlığı gelişmelere sessiz durmayıp aynı esaslara sahip İyi Tarım Uygulamaları bildirgesini yayınlamıştır. Bunun üzerine hem ihracat hem de iç pazardaki tüm ürünlerimizi bu uygulamalar asıl alınarak üretilmeye başlanmıştır. Tüketicilerimizin sağlığı ön plana alınan bu uygulama sonrasında üretimini yaptığımız ürünlerde insan sağlını riske atacak kimyasal ve mikrobiyolojik atık bulunmamaktadır.

Bu hususlar altında Yeşilmeşe Tarım olarak uygulamaları doğru olarak yaş sebze ve meyve üretimimizde sertifikalı tohumlar kullanılmaktadır ve hatta bir önceki ekim sürecinde sertifikalı tohum kullanımı takip edilmektedir. Ayrıca ürünlerin ekiminden hasat’a kadar bölümde Gıda Güvenliği, Hayvan Refahı, Çevre Koruma ve İşçi Sağlığı konularına da dikkat etmektedir.

İyi Tarım Uygulamaları tanım olarak insan, çevre, hayvan sağlığına zarar vermeyen üretim yapılması, doğal kaynakların zarar görmemesi, tarım da üretim takibi ve üretim sürdürebilirlik temelleri altında gıda güvenliği sağlanması amacı ile yapılan tarımsal üretim şeklidir.

Yeşilmeşe Tarım olarak tarımsal üretimini sağladığımız tüm ürünlerde İyi Tarım Teknikleri uygulanmaktadır. Bunun kapsamında sağlıklı ürün yetiştiriciliği dışında doğa dostu yapımız, işçi sağlığı konusunda gelişmiş güvenlik önlemlerimiz ile sofranıza gelesiye kadar özenle çalışmaktayız.